Hrvatska Luka Ploče obavijestila je javnost i investitore na ugroženo poslovanje nakon što je jedan od najznačajnijih poslovnih partnera – zenički ArcelorMittal Zenica – ugasio pogon koksara, a koji je radio u sklopu integralne proizvodnje čelika u Zenici.
ArcelorMittal Zenica je dugi niz godina teretnim brodovima dopremao veće količine uglja potrebnog za proizvodnju koksa, a po dospijeću brodova u Luku Ploče ugalj se dalje do Zenica transportovao željeznicama.
''Posljedica ove okolnosti je da ArcelorMittal Zenica do daljnjeg neće uvoziti ugalj preko Luke Ploče, već će gotov koks nabavljati dijelom na tržištu Bosne i Hercegovine, a dijelom će se uvoziti'' rekli su iz Luke Ploče u obavijesti dioničarima.
Prema dostupnim podacima, u 2023. godini ArcelorMittal Zenica je preko luke Ploče uvezao ukupno 403.570 tona uglja - sirovine za proizvodnju koksa, dok je u prvih pet mjeseci 2024. godine uvezeno samo 38.000 tona uglja.
Foto: Koks u ArcelorMittalu namijenjen za upotrebu |
''Uprava Luke Ploče d.d. ulaže maksimalne napore kako bi se što uspješnije nosila s novonastalom situacijom'' zaključuju iz hrvatske Luke.
Trajno se gasi koksara, ArcelorMittal dijeli otkaze
Kako smo ranije pisali, pogon Koksara u okviru kompanije ArcelorMittal Zenica zatvoren je krajem aprila nakon 130 godina rada.
Gašenje Koksare najavljeno je u martu, nakon što je kompanija saopštila da je lani ostvarila gubitak od 159 miliona KM.
Na Koksari je radilo između 200 i 300 radnika, i u taj broj ne ulaze eksterni zaposlenici i izvođači.
Rukovodstvo kompanije je prilikom konferencije za medije na kojoj su prvi put ozbnanili odluku o gašenju Koksare, reklo da će svi radnici biti adekvatno zbrinuti. Plan je bio da se većina radnika rasporedi na upražnjena radna mjesta u drugim pogonima.
Međutim, informacije govore da ArcelorMittal masovno otpušta radnike, odnosno zaposlenike koji nemaju ugovor na neodređeno. To u praksi znači da će svaki radnik bilo kojeg pogona, a koji je bez stalnog ugovora, biti zamijenjen radnikom s Koksare koji od ranije posjeduje stalni ugovor.
Na ovaj način će ArcelorMittal ''zbrinuti'' sve radnike Koksare, ali će istovremeno tom broju drugih radnika otkazati ugovore o radu te ih poslati na biro i zaobići sve pravne posljedice.
Hoće li gašenje još jednog pogona smanjiti gubitak?
Rad zeničke Koksare je navodno bio otežan zbog dotrajalosti i lošeg održavanja, a pogon koji je ključan za integralnu proizvodnju počeo je generisati gubitak. Uprava je postala svjesna da bi svako daljnje ulaganje u koksaru bilo neisplativo.
Ipak, prognoze su da gašenje Koksare nije dalo željene rezultate, kompanija je u prvoj polovini ove godine ostvarila ogroman pad prihoda i dobiti, pa se uveliko spominje i mogućnost gašenja Saobraćaja, odnosno njegovog departmenta Cestovni transport koji generiše višemilionski gubitak na godišnjem nivou.
ArcelorMittal nije zaustavio pad u 2024. godini
Ono što je zabrinjavajuće za cijelu privredu Bosne i Hercegovine, jeste sama činjenica da je ArcelorMittal po izvozu pao čak na 8. poziciju, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, pišu Vijesti BiH.
Ipak, tačan iznos koliko je iznosio izvoz Mittala u prva tri mjeseca ove godine nije poznat. No, činjenica da su sa prvog pali na osmo mjesto govori da je riječ o dramatičnom padu.
Vijesti BiH
Pratite nas na facebooku
Postovani, otpusten nije niko. Radnici prerasporedjeni. Zagadjenje svedeno na minimum. Koksara je odavno trebala biti zatvorena. Zenicani sretni obzirom na drasticno smanjenu emisiju stetnih cestica. Zao mi je onih koji su zavisili od suradnje, ali snacice se oni. Lp
OdgovoriIzbrišiLahko je tako pametovat i to još anonimno.
IzbrišiNikad bolje u ArcelorMittal Zenica nije bilo. Idemo samo napred. Svaka cast za rukovodstvo ArcelorMittala Zenica
OdgovoriIzbrišiObjavi komentar