Nekadašnji gigant Hidrogradnja se opet prodaje, cijena ostala nepromijenjena

Sarajevska Hidrogradnja se prodaje

Iza predratnog građevinskog giganta „Hidrogradnja“ ostala su zdanja poput hidrocentrala u Jablanici i Višegradu, termoelektrane Kakanj te hiljade kilometara puteva, vijadukta, tunela i mostova. Sarajevska ''Hidrogradnja'' je već sedam godina u stečaju.

Nakon što je u početkom ove godine propao pokušaj prodaje Hidrogradnje, danas je raspisan još jedan javni oglas za prodaju ovog nekadašnjeg građevinskog giganta.

Kako stoji u javnom oglasu, početna cijena za kompaniju koja je u većinskom vlasništvu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine godinama se ne mijenja i iznosi nešto više 88 miliona KM.

Kao i prethodnih puta, u oglasu je navedeno da se Hidrogradnja prodaje u pravnom i fizičkom stanju na dan prodaje u viđenom stanju, bez prava na naknadnu reklamaciju.

Navedena vrijednost (88 miliona KM) je početna cijena u tenderskoj dokumentaciji i privredni subjekat se ne može prodavati ispod te cijene. Jedan od navedenih uvjeta prodaje je i da kupac navodno nastavi osnovnu djelatnost Hidrogradnje i zadrži postojeći broj zaposlenih.

U oglasu stoji i da sve poreze i takse za prijenos vlasništva privrednog subjekta plaća kupac, te pripremu dokumentacije i pravne radnje za prijenos vlasništva.

Podsjećamo da je na javnom nadmetanju u decembru 2022. godine pobijedila jedna firma, ali potencijalni kupac nikada nije uplatio kupoprodajnu cijenu, iako je rok za uplatu bio produžavan više puta. 

Rukovodstvo Hidrogradnje u stečaju je u 11. januara ove godine također zakazalo javno nadmetanje, ali se tada niko nije pojavio, što je potvrdio stečajni upravnik Zijad Fazlagić.

Pravo učešća na novom usmenom javnom nadmetanju imaju sva pravna i fizička lica koja izvrše uplatu na ime osiguranja u iznosu od 0,25% od početne cijene odnosno iznos od 220.168,88KM ili isti iznos u stranoj valuti (EUR ili USD) u protuvrijednosti KM, prema srednjem kursu Centralne banke BIH na dan uplate.

Kako se odvija 'stečajni biznis' u Hidrogradnji

Da su sumnje radnika utemeljene i da bi moglo biti posla za istražne organe, pokazuje i video koji je u posjedu redakcije Vijesti.ba. Naime, radi se o snimku koji je nastao u kamenolomu ove kompanije u Hadžićima, smještenom uz magistralni put M-17. 

Kako stoji u opisu videa, za isporučeni kamen ne dobija se fiskalni račun, već neka vrsta priznanice, što je nezamislivo ukoliko je poslovanje u skladu sa postojećim zakonskim okvirima.

Sve se završava odmah na licu mjesta, bez prethodne najave. Na kapiji vas dočeka osiguranje, kamion kojim prevozite potom ide na vaganje, a onda na utovar i ponovo vaganje. U konkretnom primjeru tražena su dva kubika kamena, vaga je pokazala nešto više, a cijena je 50 KM.

Također, plaća se u kešu, a osoba zadužena za vaganje ujedno i naplaćuje, te izdaje “račun” na kojem su evidentirani ulaz/izlaz, masa, količina, cijena i iznos pdv-a. Jedan primjerak zadržava kupac, drugi se nosi osiguranju na kapiju. Gdje završava na kraju nije poznato, sigurno je samo da ovakav proces otvara niz mogućnosti za određene malverzacije.

Ono što dodatno budi sumnju jeste činjenica da iako svi pokušaji prodaje propadaju, nadležni ne mijenjaju plan. Početna cijena i dalje je 88.067.552 KM. Stoga se postavlja pitanje - želi li se ovako visokom cijenom zapravo ostaviti satus quo i nastaviti poslovanje prikazano na videu ispod?


Snimak je objavljen u aprilu ove godine. Za bivše radnike, sve je to jasan dokaz političkih i pravosudnih spletki kako bi se 'malverzacije' u Hidrogradnji nastavile.

Sarajevska Hidrogradnja je utemeljena je 1947. godine. Dva rata su njene radnike zatekla na bliskoistočnim gradilištima, te još uvijek iz Iraka potražuju dug za izgradnju nezavršene Bekhme brane započete još osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Taj projekat je Hidrogradnja vodila zajedno sa svjetski poznatim kompanijama kao što su američki „Bechtel“ i turska „Enka“.

Prvi problemi počinju 2003. godine kada uprava prestaje da uplaćuje doprinose radnicima.

Jedan od posljednjih značajnih poslova ovog nekada moćnog građevinskog preduzeća bila je izgradnja vijadukta Briješće 2013. godine.

Vijesti BiH

Pratite nas na facebooku i instagramu kako bi bili u toku s novim sadržajem.


3 Primjedbe

  1. Hidrogradnja se nekada takmičila na međunarodnom nivou, a evo na šta spade

    OdgovoriIzbriši
  2. Teško će ovo iko kupiti

    OdgovoriIzbriši
  3. Nije skupo, ipak je to velika kompanija

    OdgovoriIzbriši

Objavi komentar

Noviji Stariji