Bosna i Hercegovina suočava se s ozbiljnim problemima na tržištu rada. Firme sve teže pronalaze radnike uprkos rastućim platama, dok se nezaposlenost također povećava. U sličnoj su situaciji sve zemlje Balkana iz kojih bogate evropske zemlje isisavaju kvalitetnu radnu snagu.
Problem je dijelom posljedica godina loših radnih uslova, neplaćanja doprinosa i potplaćenosti, te odlaska kvalificiranog kadra u bogate zemlje Evropske unije, što je dovelo do manjka kvalifikovane radne snage u BiH.
Shodno zadnjim podacima Agencije za statistiku BiH, broj zaposlenih se smanjio za 1,3% u poređenju s prethodnim tromjesečjem, dok je broj nezaposlenih povećan za 5,9%.
Tako se poslodavci u Bosni i Hercegovini suočavaju se s nedostatkom radne snage, uprkos povećanju plata. Veliki broj kvalifikovanih radnika otišao je u inostranstvo, a potražnja za radnicima u građevinskom sektoru, uslužnim djelatnostima, hotelijerstvu i ugostiteljstvu je vrlo visoka.
Čitaj: U Bosni sve manje električara, limara, molera i keramičara
Ipak, poslodavci su se ''snašli''. Jedno od rješenja koje poslodavci sve više koriste je uvoz radne snage iz drugih zemalja. Ono što je zanimljivo jeste da tu uveženu radnu snagu zapravo plaćaju manje nego domaće radnike kojih je sve manje. Iako je uvoz radne snage opcija, procedure za dobijanje radnih dozvola su složene i dugotrajne. Često traju duže od šest, pa čak i devet mjeseci, što obeshrabruje mnoge firme pa se neki još teško odlučuju na taj korak.
Čitaj: Više ne trebaju diplome: Njemačka traži duplo više radnika s našeg podneblja
Međutim, prema prethodnim izjavama stručnjaka domaće evidencije nezaposlenih konfuzne, mnogi prijavljeni na evidencijama (biroi za zapošljavanje) traže samo zdravstvenu zaštitu ili neki oblik socijalnog osiguranja, te nisu aktivni tražitelji posla.
Bosna i Hercegovina se suočava s ozbiljnim izazovima na tržištu rada, a uvoz radne snage nije dugoročno rješenje. Potrebno je unaprijediti radne uslove, pojednostaviti procedure za uvoz radnika i motivisati domaću radnu snagu da ostane i radi u svojoj zemlji. Dugoročno, ključno je poboljšati obrazovanje i radnicima pružuti kvalitetnu obuku kako bi se zadovoljile potrebe tržišta rada.
Čitaj: Vratio se iz inostranstva i otvorio firmu u Zenici, danas zapošljava desetke radnika
Prekvalifikacija u Bosni i Hercegovini nije mnogo skupa, ali je plaćaju oni koji žele promijeniti zanimanje. Država bi se na tom polju trebala više angažirati, zbog obostrane koristi.
Vijesti BiH
Pratite nas na facebooku i instagramu kako bi bili u toku s novim sadržajem.
Objavi komentar