Napad u Libanu otvorio pitanje: Mogu li se naši mobiteli pretvoriti u bombe?


U francuskim novinama Le Parisien objavljeno je da su neki korisnici pametnih telefona da bi njihovi telefoni mogli postati bombe nakon što su u isto vrijeme eksplodirali bežični komunikacijski uređaji u Libanu, što je izazvalo hiljade povrijeđenih i deset mrtvih u dva dana, utorak u srijedu.

Pojašnjeno je da videosnimci koji prikazuju štetu koju je izazvala eksplozija otvaraju neka razumna pitanja iako još nije utvrđen način na koji je operacija izvedena, pa novine donose procjenu situacije i rizike koje nosi.

Inženjer komunikacija Adrien Demarez kaže da „jedino što može da gorjeti u pametnom telefonu je baterija, a to je, zapravo, problem koji se odnosi na litijum-jonske baterije“, koje se koriste na mobilnim telefonima, kompjuterima, automobilima, biciklima i električnim skuterima, pa se mogu pretvoriti u „male bombe“ zbog rizika od zapaljenja njihovih komponenti.

„Ako se ovakve stvari dešavaju redovno, one su relativno rijetke u odnosu na broj uređaja koji su u upotrebi“, kaže Sylvain Chevalier, stručnjak za komunikacije. Treba znati da je eksplozivna snaga ovih komponenti ograničena i da „baterije u pametnom telefonu nemaju istu eksplozivnu snagu koja je prikazana na videosnimcima Hezbollaha, u stvari, da je gotovo nemoguća operacija“, prema riječima Demareza.

Adrien Demarez objašnjava: „Ne znam nijedan način za daljinsko aktiviranje eksplozije baterije na standardnim, nemodificiranim uređajima poput pametnog telefona“, pozivajući se na eksperiment koji je sprovela jedna laboratorija gigantske kineske kompanije Tencent 2020. godine, kada su istraživači tvrdili da mogu izazvati zapaljenje pametnog telefona preko baterije.

Čak iu slučaju da hakeri mogu zapaliti baterije telefona ili kompjutera, proces bi bio postepen i ne bi doveo do eksplozije, prema riječima Sylvaine Chevaliera, hakeri sa takvim vještinama „vjerovatno imaju važnijeg posla od pokušaja da zagriju iPhone“.

Ako je eksplozivna naprava ubačena u komunikacijske uređaje i eksplodirala, onda je sigurnost proizvodnih linija ono što izaziva zabrinutost. U tom kontekstu, Sylvain Chevalier je rekao da kontrola proizvodnje „zavisi od kompanije“, ali je ključna za „reputaciju brenda“.

Vijesti BiH 

Post a Comment

Noviji Stariji