Nakon što je objavljen tekst o postavljanju zastave tzv. Herceg-Bosne pored crkve u mjestu Krušćica kod Viteza, ta zastava je ubrzo uklonjena.
Međutim, ovaj potez izazvao je reakciju lokalne policije i šire rasprave o međuetničkim odnosima te doveo do novog maltretiranja Bošnjaka.
Policija u Vitezu obavila je uviđaj zbog uklanjanja zastave, klasificirajući taj čin kao potencijalnu krađu. Povodom tog događaja, poziv za saslušanje upućen je na adresu jednog Bošnjaka iz Krušćice, koji je pozvani kao svjedok. Naš sagovornik, pozvani mještanin, izjavio je da je pokušao prijaviti incident veličanja ratnog zločinca i zločinačke ideologije, na osnovu tzv. Inzkovog zakona koji zabranjuje isticanje takvih simbola. Ipak, naišao je na neočekivan odgovor: komandir PS Vitez Ratko Bošnjak navodno je izjavio da “nema zakona” koji nalaže uklanjanje zastave.
Umjesto da se sankcionišu oni koji veličaju presuđenu paratvorevinu HB, policija meni šalje poziv” – izjavio je sagovornik.
Ovaj slučaj postavio je pitanje o primjeni zakona i odgovornosti u sprečavanju veličanja zločinačkih ideologija.
Prema Krivičnom zakonu Federacije, nečinjenje i nedjelovanje prema prijavljenom krivičnom djelu također može biti sankcionisano.
(Član 163 KZ FbiH Izazivanje narodnosne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti
(1) Ko javno izaziva ili raspaljuje narodnosnu, rasnu ili vjersku mržnju, razdor ili netrpeljivost među konstitutivnim narodima i ostalima koji žive u Federaciji, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.
(3) Ko krivično djelo iz stava (1) ovog člana počini zloupotrebom svoga položaja ili ovlaštenja kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina.
(4) Ko krivično djelo iz stava 2. ovog člana učini zloupotrebom položaja ili ovlasti, ili ako je zbog tog djela došlo do nereda, nasilja ili drugih teških posljedica za zajednički život konstitutivnih naroda i ostalih koji žive u Federaciji, kaznit će kaznom zatvora od jedne do deset godina.)
Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH Ramo Isak potvrdio je da će nadležni organi ispitati ovaj slučaj.
“Postupit ćemo po zakonu i tražiti hitnu istragu o ovom slučaju,” kazao je ministar u odgovoru na upit.
U međuvremenu, dok se skidanje zastave u nekim lokalnim medijima prikazuje kao “narušavanje međuetničkih odnosa,” pravnici ističu da zahtjev za uklanjanjem simbola koji veličaju ratne zločince ne može biti povod za tenzije, već je obaveza prema zakonskoj regulativi BiH i FBiH. Podsjećaju da je javno isticanje simbola povezanim sa zločinima kažnjivo, a poštivanje zakona ne može biti uvredljivo ni za jednu stranu.
Vijesti BiH
Objavi komentar