Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini i ove godine nudi mogućnost organizovanog žrtvovanja kurbana za vjernike koji nisu u prilici da ovaj obred obave u vlastitom domaćinstvu. Cijena kurbana na teritoriji BiH iznosi 550 KM, dok je za dijasporu određena cijena od 285 eura.
Ova odluka donesena je na posljednjoj sjednici Rijaseta Islamske zajednice, nakon detaljne analize tržišnih uslova i konsultacija sa stručnjacima i potencijalnim partnerima.
„Cijena kurbana u BiH iznosi 550 KM, a za krovne organizacije Islamske zajednice u dijaspori 285 eura. Time nastavljamo našu dugogodišnju praksu odgovorne i transparentne realizacije kurbana“, izjavio je dr. Bilal Memišević, voditelj Odjela za kurbane Rijaseta IZ.
Kroz akciju „Kurbani 2025“, Islamska zajednica će organizovati otkup i distribuciju kurbanskog mesa za humanitarne potrebe i potrebe obrazovnih institucija širom zemlje.
Dr. Memišević je istakao da su svi kurbani nabavljeni u okviru ove akcije domaće proizvodnje, te da se proces realizacije odvija isključivo unutar granica BiH.
„Kurbani se otkupljuju od domaćih proizvođača s teritorije oba entiteta i Brčko distrikta. Realizuju se u domaćim klaoničkim kapacitetima, a proces često sprovode upravo oni od kojih su životinje i kupljene. Vjernici koji Islamskoj zajednici povjeravaju ovaj emanet mogu biti sigurni da je njihov kurban domaći proizvod“, naglasio je.
Islamska zajednica već deset godina uspješno provodi ovu akciju, oslanjajući se na razvijenu infrastrukturu i organizacione kapacitete, a kompletan proces se odvija uz poštovanje šerijatskih propisa, te veterinarskih i sanitarnih standarda.
„Uvijek preporučujemo da se kurban obavi u krugu porodice – to je najljepši vid ibadeta. Međutim, mnogi zbog životnih okolnosti to ne mogu učiniti. Upravo njima Islamska zajednica pruža mogućnost da ispune ovu vjersku obavezu na odgovoran način“, dodao je dr. Memišević.
Poseban akcenat stavljen je na društvenu komponentu cijelog procesa. Osim što trećinu mesa zadržava onaj koji je uplatio kurban, ostatak se dijeli obrazovnim ustanovama, humanitarnim organizacijama i osobama koje žive u teškim uslovima.
„Kurbansko meso ostaje u lokalnim zajednicama iz kojih su kurbani i otkupljeni – poput područja Goražda, Tuzle, Mostara, Gornjeg Podrinja i Istočne Hercegovine. Meso se distribuira ustanovama koje brinu o starim, bolesnim i socijalno ugroženim osobama“, pojasnio je Memišević.
Naglasio je i da efekti ove akcije traju tokom cijele godine: „U ovom trenutku, negdje u BiH, u nekom centru se vjerovatno konzumira kurbansko meso iz prethodne akcije. Iako je osnovna svrha kurbana ibadet, vrlo je važno i to što se njegov rezultat – meso – koristi kontinuirano i korisno tokom cijele godine.“
Vijesti BiH
Objavi komentar