Nakon velikih političkih i ekonomskih potresa, evropske vojne industrije bilježe značajan rast vrijednosti.
Glavni razlog leži u rastućem uvjerenju da je vrijeme da Evropa osnaži vlastite odbrambene kapacitete i smanji zavisnost od američke vojne zaštite.
U tom kontekstu, i bh. vojne kompanije prate globalne tokove. Proizvodne linije rade bez zastoja, traže se novi radnici, a šire se i kapaciteti. Zanimljivo je analizirati koliko domaće kompanije iz vojne industrije trenutno vrijede i da li se njihova tržišna vrijednost poklapa s globalnim trendovima.
Prema analizi portala BiznisInfo.ba, tržišna vrijednost brojnih bh. kompanija iz ovog sektora djeluje potcijenjeno – naročito kada se uzmu u obzir prihodi, dobit i potencijal za budući rast.
Jedan od razloga za to je restriktivna politika Vlade FBiH prema raspodjeli dobiti – značajan dio profita reinvestira se u razvoj umjesto da bude isplaćen dioničarima. Iako je to dugoročno korisno za stabilnost i razvoj firmi, ali i šire ekonomije – posebno u strateškom sektoru poput odbrambene industrije – takva praksa može obeshrabriti privatne ulagače.
Vrijednosti kompanija izračunate su na osnovu tržišne cijene dionica, tj. vrijednosti posljednjih transakcija na berzi.
Igman Konjic – lider po tržišnoj vrijednosti
Najvrednija domaća vojna kompanija je Igman Konjic, s tržišnom vrijednošću od 104,2 miliona KM. Iako su prošlogodišnji prihodi iznosili 179 miliona KM, neto dobit je bila svega 1,5 miliona. Većinski vlasnik je Vlada FBiH s 51% udjela, dok je drugi najveći dioničar porodica Ahmetić, vlasnici Hifa Petrola.
S obzirom na visok prihod i kontinuirano ulaganje u razvoj, tržišna vrijednost Igmana mogla bi biti znatno viša – ali skromna dobit i niske dividende ograničavaju atraktivnost za investitore.
Unis Ginex – brzo rastući konkurent
Najozbiljniji konkurent Igmanu je goraždanski Unis Ginex, s tržišnom vrijednošću od 97,3 miliona KM – što je značajan rast u odnosu na 68,6 miliona početkom godine. Ako se ovakav trend nastavi, Ginex bi mogao preuzeti lidersku poziciju.
Prihodi Ginexa prošle godine premašili su 100 miliona KM, dok je dobit iznosila impresivnih 35,6 miliona. Većinski vlasnik je također Federacija BiH, a drugi najveći dioničar je goraždanski poduzetnik Halil Oković, vlasnik firme Okac.
Pretis – tržišna nelogičnost
Treća kompanija po tržišnoj vrijednosti je Pretis iz Vogošće, sa 63,8 miliona KM. Ipak, firma je ostvarila prihod od 153,8 miliona i dobit od 38,6 miliona, što čini njenu tržišnu vrijednost nelogično niskom – svega 65% godišnje dobiti.
Vlada FBiH posjeduje 51% Pretisa, a 41,53% dionica drži firma Sikto d.o.o. Sarajevo, u vlasništvu američke kompanije Sitko Acquisition iz Delawarea.
Binas – velika dobit, mala tržišna vrijednost
Bugojanski Binas, specijaliziran za proizvodnju eksploziva, ima tržišnu vrijednost od svega 2,4 miliona KM. Prihodi su prošle godine iznosili 45,5 miliona, a neto dobit 6,1 milion maraka.
Vlada FBiH i ovdje ima većinski udio od 51%, dok Sikto d.o.o. Sarajevo drži 25,6%.
BNT-Tvornica mašina i hidraulike
BNT-TMiH iz Novog Travnika vrijedi oko 25,2 miliona KM, a prihod za prošlu godinu iznosio je 34,7 miliona, uz dobit od 2,47 miliona. Firma je poznata po proizvodnji različitih artiljerijskih oružja. I ovdje je Federacija većinski vlasnik, a preostale dionice su u rukama fondova.
Pobjeda Technology Goražde
Privatna firma PTG vrijedi oko 20 miliona KM, uz prošlogodišnje prihode od 69,3 miliona i dobit od 4,5 miliona. Kompanija se bavi proizvodnjom municije. Novi vlasnici su Hamid Pršeš i Halil Oković, koji imaju udjele i u Unis Ginexu. Do 2022. većinski vlasnik je bila američka Grasso Holdings INC.
Tržišna vrijednost Tehničkog remonta Hadžići je 12,2 miliona KM ali je pitanje koliko je ova cijena realna jer dionicama ove firme dugo nije trgovano, kao ni dionicama Zraka u stečaju čija je tržišna vrijednost oko 1,4 miliona KM.
Objavi komentar