Schmidt: Dodik RS pretvorio u svoju tvrđavu, prijeti eskalacija

Dodik

Milorad Dodik je već odavno trebao biti iza rešetaka, piše njemački Welt. Iako je nalog za njegovo hapšenje na snazi više od mjesec dana, niko se do sada nije usudio da ga sprovede. U međuvremenu, Dodik koristi svoju slobodu da se sastaje s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i prijeti njemačkoj državnoj ministrici Ani Lührmann.

Predsjednik srpskog entiteta BiH, Dodik, optužen je za pokušaj otcjepljenja Republike Srpske. Donio je zakone kojima je osporio autoritet državnog pravosuđa i policije na teritoriji RS, što bi de facto značilo podjelu zemlje, uz ozbiljne posljedice po mir.

"Njegove prijetnje i konkretni pokušaji podrivanja ustavnog poretka graniče se sa pokušajem državnog udara," izjavio je visoki predstavnik Christian Schmidt za Welt tokom Foruma diplomatije u Antaliji. Kao visoki predstavnik, Schmidt ima ovlasti da nameće i ukida zakone te smjenjuje zvaničnike koji ugrožavaju Dejtonski mirovni sporazum.

Dodik je ignorisao pozive Suda BiH i zbog toga je za njim raspisana potjernica. U ovom napetom trenutku, njemačka ministrica Lührmann posjetila je BiH, gdje je u Banjaluci doživjela prijetnje od strane Dodikovih predstavnika. Iako RS nije nezavisna država, Dodik je pokušao da je predstavi kao takvu.

Prema Schmidtu, Dodik je RS pretvorio u svoju ličnu tvrđavu, računajući na zaštitu lokalnih snaga sigurnosti. Postojala je realna prijetnja sukoba između entitetske i državne policije, koju je za sada spriječila međunarodna zajednica.

Ustavni sud BiH privremeno je ukinuo sporne zakone iz RS, ali kriza se nastavlja. Bosna i Hercegovina suočava se sa najtežom političkom krizom od završetka rata 1995. godine. EUFOR je već pojačao vojno prisustvo kako bi spriječio moguće sukobe.

Dodik je ranije osuđen na godinu dana zatvora zbog nepoštivanja Ustava, ali policija ga zbog sigurnosnih rizika još nije uhapsila. Iako EUFOR zvanično nema mandat za hapšenja, Schmidt upozorava da se vladavina prava ne smije ignorisati.

U pozadini se razmatra mogućnost dogovora sa suspendovanim nalogom za hapšenje, no politička paraliza BiH ostaje. Dejtonski sporazum, iako je zaustavio rat, stvorio je komplikovan sistem koji omogućava etničke blokade.

Schmidt ističe da RS mora promijeniti politiku: "Podrška Dodiku u RS opada, a njegovi pokušaji polarizacije sve češće propadaju."

Crna hronika

Post a Comment

Noviji Stariji